Az Ön böngészője nem támogatja a JavaScriptet. Kérem kapcsolja be a böngésző beállításaiban!
tűzvédelmi időszakos szabványossági felülvizsgálat | minősítő irat 1

Tűzvédelmi időszakos felülvizsgálat

Ezt az időszakos szabványossági vizsgálatot az OTSZ írja elő ezért tűzvédelmi felülvizsgálatnak is nevezik.

A kisfeszültségű villamos berendezések időszakos ellenőrzése az MSZ 10900 szabvány alapján történik. az MSZ 2364, MSZ EN 60364 és az MSZ EN 60079 előírásaival együtt alkalmazzuk. A tűzvédelmi felülvizsgálat nem javításról és karbantartásról szól, hanem a hibák megállapításáról és minősítéséről, hogy a villamos berendezés nem károsodott és nem romlott annyira az állapota, a használat alatt, amely csökkentené a biztonságot. A vizsgálat arra irányul, hogy a használatban lévő villamos berendezések állapota megfelelő, vagy javításra, karbantartásra felújításra szorul. Ellenőrizzük hogy a villamos szerelés az akkor érvényes szabványoknak megfelelően lett kialakítva. A helyiség jellegének és tűzvédelmi besorolásának még most is megfelel a villamos kivitelezése.

Az ellenőrzés szemrevételezésből, műszeres vizsgálatból és minősítő irat készítéséből áll.
A tűzvédelmi felülvizsgálat része a villamos berendezés környezetének értékelése és a hely zónabesorolásának tisztázása.
A tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálat kiterjed azokra a hordozható berendezésekre is, amelyeket az üzem nyilatkozata szerint a technológiából adódóan rendszeresen használnak.

Kinek kötelező a Időszakos tűzvédelmi felülvizsgálat:

  • Lakóépületek
  • Kereskedelmi épületek
  • Középületek
  • Mezőgazdasági épületek
  • Lakókocsik
  • Kiállítások, vásárok
  • Ideiglenesen áthelyezhető építmények
  • Szabadtéren elhelyezett minden villamos berendezés

Időszakos ellenőrzés gyakorisága:

Az ellenőrzési időket az OTSZ határozza meg naptári napokra:

  • a) 300 kilogrammnál vagy 300 liternél nagyobb mennyiségű fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására, felhasználására szolgáló helyiség vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
  • b) egyéb esetben legalább 6 évenként

A fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes  osztályba tartozó robbanásveszélyes helyiségek és szabadterek villamos berendezéseinek vizsgálatához robbanásbiztos berendezés kezelő szakképesítéssel is rendelkezem.

Tüzvédelmi minősítő irat:

Tartalmazza a hol és mire terjed ki a felülvizsgálat A villamos berendezések állapota további használatra megfelelő vagy javítani, felújítani esetleg cserélni kell. Továbbá a javításra konkrét határidőt írunk elő  melynek betartását hitelt érdemlő módon igazolni kell.

A minősítő iratot minimum kettő eredeti példányban a számlával együtt adjuk át, vagy postán juttatjuk el a megrendelőnek. Külön kérésre digitális formában (pdf) is eljuttatjuk a kész minősítést.

Szabványossági felülvizsgáló

Szabványossági felülvizsgálatot csak az végezhet, aki erősáramú előképzettséggel rendelkezik, és legalább 3 év gyakorlati időt töltött el a szakmában. Elvégezte az Erősáramú berendezések szabványossági felülvizsgáló tanfolyamot és ott sikeres vizsgát tett. Rendelkezik OKJ –s Erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálója bizonyítvánnyal

Tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálat

A tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálat nem az új berendezések első felülvizsgálata, hanem a használatukat követő időszakos vizsgálat.  Az ellenőrzés az üzem bejárásából, a villamos elosztók, kábelek, vezetékek, a villamos kötések, és az összes villamos berendezés átvizsgálásából áll, tűzvédelmi és villamos szabványossági szempontok alapján. A szabványossági felülvizsgálat szigetelésmérésből, és a bejárás alatt a látottak alapján, a tapasztalatok alapján minősítjük a villamos berendezéseket. A tűzvédelmi felülvizsgálat arról ad minősítést, hogy a villamos berendezések állaga a használat alatt nem romlott nem öregedett annyira, amely veszélyeztetné a biztonságot, esetleg tüzet okozhatna.

A tűzveszélyt a villamos berendezésekre és környezetükre a használatuk közben a túláram okozza.  A túláram zárlat, vagy túlterhelés következménye, ami ellen beépített védelmi eszközökkel védekezünk pl: biztosíték, kismegszakító.  Minden villamos hálózatot meghatározott teljesítményre méreteznek. Ha egy hálózatra túl sok fogyasztót csatlakoztatunk, a megengedetnél jobban megterheljük, a vezetékeken a névlegesnél nagyobb áram folyhat, amitől melegszenek, fellazulnak a kötések, és a legrosszabb esetben tüzet is okozhat. Ennek kivédésére túlterhelés elleni védelmet kell beszerelni pl: biztosíték, hőkioldó stb. Veszélyes túlterheléskór a védelem lekapcsolja az áramkört. Ha a védelem meghibásodik, vagy szakszerűtlenül javítják, megpatkolják a biztosítékot, a vezeték összeéghet és tüzet okozhat.

Szabványossági felülvizsgálat

Az időszakos szabványossági felülvizsgálat elvégzéséhez a felülvizsgáló rendelkezésére átkel adni a következő dokumentumokat:

  • tűzveszélyességi osztályba sorolást helyiségekre lebontva,
  • a villamos rajzokat,
  • előző szabványossági felülvizsgálat dokumentációját,
  • az érvényben lévő vagy előző érintésvédelmi minősítő iratot
  • az érvényben lévő vagy előző villámvédelmi jegyzőkönyvet,

A szabványossági felülvizsgálatról készült minősítő iratban nyilatkozni kell a védelmi módokról: -túláram-védelemről, a -túlfeszültség-védelemről, a feszültségcsökkenés elleni védelemről, továbbá az érintésvédelemről, és a villámvédelemről. Ha az érintésvédelmi felülvizsgálatot, nem a szabványossági felülvizsgálattal együtt végzi a felülvizsgáló, kell lenni érvényes érintésvédelmi le nem járt jegyzőkönyvnek a szabványossági felülvizsgálat minősítő iratának megfelelő minősítéséhez. Ha nincs érvényes érintésvédelmi minősítő irat, akkor el kell végezni az érintésvédelmi mérést is a szabványossági felülvizsgálattal együtt.

A szabványossági felülvizsgálat közben talált hibák, a minősítő iratban vannak felsorolva, és naptári napban van meghatározva a hibák kijavításának határideje. A hibákat határidőre ki kell javítani, és hitelt érdemlően nyilatkozni kell a hiba kijavításáról. Úgy mint a felülvizsgálat elmulasztása, a minősítő iratban található hibák kijavításának elmulasztása is tűzvédelmi bírsággal sújtható.

Az időszakos tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálatot, legyen az akár sürgős is, minden estben alkalmazkodunk a megrendelő igényéhez, és gyorsan szakszerűen, határidőn belől elvégezzük a felülvizsgálatot, és elkészítjük a minősítő iratot. Ha sürgősen kell a minősítő irat, elkészülte után azonnal elküldjük pdf formátumban ez e-mail címére.

Hívjon bizalommal! 06-30/722-8573 Kérdése van? Írjon üzenetet! 1borbasistvan@gmail.com

Ingyenes kiszállás! Pest megyében, Fejér megyében, Tolna megyében kiszállási díjat nem számítunk fel!

Ahol már bizonyítottunk