A mindennapi tevékenységünk közben folyamatos veszélyeknek vagyunk kitéve, amely egy váratlan pillanatban súlyos balesetet okozhat, ha nem vigyázunk magunkra és embertársainkra. A baleseti források közül a legnagyobb a villamos áram, amelynek hatása súlyos következményekkel járhat.
Az emberi szervezet áramütés hatására könnyen végződhet halálos balesettel.
Az áramütés súlyosságát befolyásolja az áramütött személy fizikai és idegi állapota, milyen gyógyszereket szed, mennyire kipihent, mennyire nedves izzadt a bőre. A száraz bőr aránylag jó szigetelő.
Súlyossága függ, az áram típusától, egyenáram vagy váltakozó áram, az áram erősségétől, a feszültség nagyságától, az áramütés helyétől, az emberi testen belül milyen szerveket ért az áramütés, és mennyi ideig tart az áramütés.
Az áramütés következtében külső égési sérülések keletkezhetnek a bőrön, és
a belső szervek, szövetek sérülhetnek. Erős áramütéstől gyakran alakul ki csonttörés, vázizom szakadás. A szívet ért hatás miatt szívritmus zavar, szívleállás léphet fel. Az idegrendszert ért hatás miatt légzés megállás is bekövetkezhet.
Az előre tervezett feszültség közelében vagy feszültség alatti munkavégzést, legalább kettőfős csoportba kell szervezni, és mindkét személy legyen tisztában a veszélyekkel, helyismerettel rendelkezzen és legyen kioktatott.
Ha nincs egyedül, a társa, vagy aki észreveszi, kiabáljon, hívjon segítséget, hívasson orvost, telefonáltasson mentőért.
Kapcsolja le a főkapcsolót, vagy szakítsa meg valahogy az áramforrást.
Ha nem lehet lekapcsolni, valahogy próbálja meg kiszabadítani a sérültet az áramkörből, de vigyázzon nehogy ő is áramütést szenvedjen. Száraz ruhával próbálja meg kiszakítani a sérültet, vagy valami szigetelő tárgyal, próbálja meg kilökni az áramkörből. Az áramütöttet leesés ellen ha lehet védeni kell.
Az áramütés gyakran okoz légzésbénulást, szívmegállást, ezért kiszabadítás után ellenőrizze a sérültet, ha tudja, azonnal kezdje meg az újra élesztést.
Szívmegállás után 4 perc van a sikeres újraélesztésig, ezért nagyon fontos, hogy minél több ember ismerje az újraélesztés technikáját.
Ha a sérült magánál van, kísérjük orvoshoz. Ha elvesztette az eszméletét, de magához tért, fektessük le és ne engedjük mozogni, várjuk meg vele a mentőket. Ha nem tért magához, fektessük le, vizsgáljuk meg légzését és tapintsuk ki a pulzusát, ha úgy érezzük, vannak életjelek, lazítsuk meg a ruházatát, és stabil oldalfekvésbe helyezzük. A sérültet ne hagyjuk magára egy pillanatra sem, várjuk meg a mentők kiérkezését.
Áramütött sérültet ne etessük, ne itassuk és gyógyszert sem adjunk neki.
Ha égési sérülései is vannak, azokat el kell látni. Ha a sérült magánál van, itassunk vele szódabikarbonátos oldatot,
Ha az áramütött személy magánál van, és nem panaszkodik semmire, akkor is szükséges 24 órás intenzív osztályon való megfigyelés, az esetleg kialakuló vérrög vagy szívritmuszavar azonnali kezelése érdekében.
Hívjon bizalommal! 06-30/722-8573 Kérdése van? Írjon üzenetet! 1borbasistvan@gmail.com
Ingyenes kiszállás! Pest megyében, Fejér megyében, Tolna megyében kiszállási díjat nem számítunk fel!